środa, 5 grudnia 2012

Uświadomienie celów kształcenia (mail od Iwony)


Bereźnicki: Jeśli chcemy rozpocząć prawidłowy proces kształcenia musimy być świadomi celów kształcenia.
Okoń: Po co uświadamia się cele kształcenia? „pozwala uczniom na uporządkowanie
własnego wysiłku, zapobiega przypadkowości i chaotyczności w pracy, stwarza
perspektywę zdobycia pewnej wiedzy i zastosowania jej w życiu”
Jest to podstawa do mobilizowania uczniów do pracy podczas lekcji.
Definicja świadomości wg.Kowalczyk: Jest to subiektywna realność aktualnie doświadczana przez podmiot. Świadomość to subiektywny obraz świata i samego siebie. Działanie informacji zależy od tego w jakim stopniu człowiek uświadomi sobie tę informację, jak bardzo jest dla niego ważna i prawdopodobna. Ważny jest wzrost aktywności jednostki w miarę zbliżania się do celu. Ważna jest tutaj jasność, struktura celu oraz to czy cel jest narzucony ( kto go narzucił , w jaki sposób jaki ma związek z potrzebami jednostki).

ŚWIADOMOŚĆ
- wiadomości : obraz świata,
- wartości, oceny, postawy emocjonalne i moralne
- działania, umiejętności, nawyki, postępowanie, programy

Na świadomość składa się:
- wiedza: podkreśla stosunek do świata zew, odbijającego się w psychice.
- przeżycia:
Są one jednością i wzajemnie się warunkują.

Świadomość kształtuje się w działaniu wpływając na przebieg tego działania
Świadomość celu zależy od ich zrozumienia, realizacji, kontroli realizacji przebiegu i uzyskanych rezultatów.
Zawsze należy pamiętać, że trudno wymagać , aby człowiek działał aktywnie, samodzielnie, kontrolował i korygował przebieg i rezultaty swoich działań, modyfikował je , czuł się za nie odpowiedzialny jeśli nie zna, nie rozumie i nie akceptuje celów wykonywanej czynności. Należy podkreślić, że odnosi się to zawsze do nauczyciela i do ucznia.

Definicja wg.słownika pedagogicznego: Świadomość- stan przytomności, gotowość odbierania bodźców zewnętrznych i wewnętrznych oraz reagowania na nie, w psychologii – stan psychiczny polegający na odzwierciedlaniu rzeczywistości, zwany -> ekstraspekcją oraz obserwowaniu i analizowaniu własnych myśli i przeżyć, co określa się jako –> introspekcję, która stanowi warunek regulacji stosunków jednostki z otoczeniem. Na świadomość składają się: stan czuwania, przeżywanie określonych treści ( przeżyć) w wyniku czego powstaje tzw. pole świadomości jako główny składnik samoświadomości, dzięki której możliwa jest autokontrola zachowania. W psychoanalizie wyróżnia się także stany nieświadomości i podświadomości ( freudyzm)


Z perspektywy taksonomii celów (wiedza, umiejętność, rozumienie, analiza, synteza i ocena.)
według Bereźnickiego można wyróżnić 4 rodzaje świadomości:

- MITYCZNA: jest wtedy gdy poszczególnymi elementami taksonomii sterują mity, stereotypy, bezrefleksyjnie przyjęte ideologie i zawiadują mysleniem, że interpretacja jest na zasadzie „tak zawsze było”, „tak jest dobrze”, „tak będzie dalej”.

- INSTRUMENTALNA: (TECHNICZNA), definiowana jest przez pryzmat badań empirycznych, ankiet, ocena pewnego stanu bezwzględnie decyduje o interpretacji, nie szukamy źródeł i przyczyn, są to stany, fakty i zjawiska, cele kształcenia.

- PRAKTYCZNA: odwołuje się do norm, świata społecznego, wartość merytoryczna jest determinowana pewną normą, patrzymy na formę czyli przerost formy nad treścią.

- EMANCYPACYJNA: refleksja w działaniu – cele kształcenia + cele wychowawcze – ich interpretacja. Świadome , odpowiedzialne działanie, ukierunkowane na rozpoznawanie warunków swojej opresji oraz uwalnianie się od tego. ( Próba uwolnienia się od świadomości praktycznej i instrumentalnej)


Jednym z ogniw procesu kształcenia jest uświadomienie uczniom celów i zadań owego kształcenia. Ważna w tym kontekście jest rola nauczyciela.
Bereźnicki zwraca uwagę na pewien problem. Chodzi o to, że nauczyciele w większości przypadków źle podchodzą do zajęć i uczniów, tzn. zamiast motywować, wspierać i zachęcać do nauki, myślenia i pracy, stosują groźby które mają na celu zmuszenie ucznia do pewnych czynności. Aby doszło do tej mobilizacji, należy uczniom na samym początku uświadomić cele. Jeśli więc nauczyciel troszczy się o właściwe motywowanie to pierwszym jego działaniem jest wywołanie odpowiednio silnej motywacji. Ważne tutaj jest zastosowanie właściwych sposobów uświadamiania, dostosowanie ich do poziomu i możliwości intelektualnych uczniów oraz podanie w zrozumiałej formie. nauczyciel dostając informację, czego ma nauczyć dzieci, zawczasu przygotowuje sobie plan działania i metody nauczania, a następnie wprowadza plan w życie.
Rozumienie i akceptacja celów uwarunkowana jest wskazaniem przez nauczycieli związku między celami realizowanymi w czasie kolejnych zajęć oraz ukazywaniem użyteczności w życiu codziennym. Nauczyciel musi dokładnie wiedzieć, czego chce nauczyć i jak do tego przekonać, zachęcić młodzież dlatego do zadań nauczyciela należy:
a) Poinformowanie uczniów co będą wiedzieli (jaką wiedzę posiądą)
b) Poinformowanie uczniów co będą potrafili (jakie umiejętności opanują)
c) Wskazanie użyteczności wiedzy i umiejętności.

Autorskie programy kształcenia


Nasza grupa miała za zadanie przygotować temat związany z autorskimi programami kształcenia.
O programach nauczania mówiliśmy tydzień temu ja tylko przypomnę może, że jest to termin przez który rozumiemy jakąś listę celów czy tez haseł z zakresu materiału nauczania. Jest to to, co ma opanować uczeń pod kierunkiem nauczyciela. Co to jest autorski program nauczania dowiemy się podczas omawiania tematu
Gdy chcemy o tym opowiedzieć, nie sposób nie wspomnieć o dacie 1 września 1999 roku, kiedy to z w związku z reformą przeprowadzona w naszym kraju powstała możliwość  opracowywania  programów kształcenia przez nauczycieli.

 Jak wiadomo zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, nauczyciele mogą wybrać odpowiedni program nauczania ogólnego, zawodowego lub program wychowania przedszkolnego spośród programów wpisanych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do wykazów programów nauczania dopuszczonych do użytku szkolnego ale mogą napisać właśnie własny program kształcenia zwany wtedy autorskim.

Wszyscy jednak nauczyciele powinni uzyskać odpowiednie do tego zadania przygotowanie w ramach kształcenia, dokształcania i doskonalenia zawodowego. Pomocne w tym zakresie może okazać się studiowanie dydaktyki ogólnej, a szczególnie dziedziny programów szkolnych.

Coraz więcej nauczycieli chce pisać własne programy nauczania. Wymagania jaki taki program musi spełniać  reguluje nowe Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 5 lutego 2004 r.

W rozporządzeniu m.in. są określone szczegółowe warunki, jakie muszą spełniać dopuszczane do użytku szkolnego:

 -  programy wychowania przedszkolnego dla przedszkola, w tym przedszkola specjalnego, i oddziału     przedszkolnego w szkole podstawowej,
 -  programy nauczania do zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, w tym szkół specjalnych,
 -  programy nauczania dla zawodów i programy nauczania dla profili kształcenia ogólnozawodowego dla szkół ponadgimnazjalnych, w tym szkół specjalnych.

Rozporządzenie między innymi określa warunki i tryb dopuszczania do użytku szkolnego programów nauczania do zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych oraz programów nauczania dla zawodów i programów nauczania dla profili kształcenia ogólnozawodowego dla szkół ponadgimnazjalnych. Należy dodać, że  rozporządzenie nie dotyczy indywidualnych programów edukacyjnych dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, opracowywanych przez zespoły nauczycieli i specjalistów pracujących z tymi uczniami, na podstawie odrębnych przepisów.




Teraz może przejdźmy do tego, czym jest wzorzec programu inaczej zwany organizacją programu.
 Wzorzec programu dotyczy modelu pracy nad programem, a zwłaszcza zastosowanej organizacji elementów planistycznych programu. Termin ten może być zamiennie używany z terminem ORGANIZACJA PROGRAMU, który również oznacza uporządkowanie elementów programu w oddzielną całość.

  Na wzorzec programu składają się następujące elementy:
  -  ideały, zadania, cele
materiał nauczania
  -  sytuacje dydaktyczne (przeżycia, doświadczenia z których składa się proces uczenia się)
sposoby oceniania

Konstruując wzorzec programu, można sięgać do różnych źródeł, najczęściej tym źródłem jest społeczeństwo, wiedza, uczeń, wieczność i duchowość. Nigdy nie jest tak, że sięga się tylko do jednego źródła i celowo pomija inne.
Mówiąc o wzorcu programu mamy do czynienia z dwoma wymiarami  poziomym i pionowym.
Wymiar pionowy odnosi się i dotyczy kolejności i ciągłości, czyli organizacji zawartości programu wzdłuż linii czasu. Jest to rozłożenie materiału w danym czasie.
Zaś wymiar poziomy odnosi się do zakresu i integracji, czyli równoległego układu zawartości programu. Jest to rozłożenie materiału na zajęciach.
Kolejnym rzeczą, który chcemy omówić będą CECHY KONSTRUKCYJNE WZORCA PROGRAMU:
1 jest to  zakres oznacza ilość i szczegółowość materiału w programie. W praktyce często w ustalaniu zakresu faworyzuje się dziedzinę poznawczą wyników kształcenia, pomijając emocjonalną i psychoruchową.

2 integracja oznacza powiązanie rodzajów wiedzy i doświadczeń, które planujemy włączyć do programu; dzięki integracji uczeń zyskuje spójny obraz wiedzy i głęboko sięgające zrozumienie materiału. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją poglądy, iż integracja zachodzi wyłącznie w umyśle ucznia.

3. kolejność oznacza ułożenie elementów programu;

a) 4 zasady uczenia się.
- uczenie się od prostego do złożonego
- zachowanie warunków wstępnych uczenia się danego materiału (uzdatniających)
- przechodzenie od całości do części
- zachowanie chronologii

4. ciągłość dotyczy powracania w programie zasadniczych pojęć i umiejętności, których opanowanie powinno stawać się głębsze i dokładniejsze

5. wyrazistość tzn. powiązania pionowe i poziome między różnymi elementami i cechami programu; wyrazistość pionowa oznacza ułożenie treści w sekwencje obejmujące kolejne klasy, natomiast wyrazistość pozioma przejawia się powiązaniem elementów występujących jednocześnie np. powiązanie kursu literatury w danej klasie z kursem historii

6. równowaga oznacza, że każdy element i cechę wzorca programu należy wziąć pod uwagę w odpowiedniej proporcji i czasie; równowagi należy szukać między:
a) ześrodkowaniem programu na dziecku i na przedmiotach
b) potrzebami jednostki i społeczeństwa
c) zadaniami kształcenia powszechnego i przystosowanego do danych uczniów
d) poszerzaniem i pogłębianiem treści
e) treścią tradycyjną i nowoczesną
f) zadaniami związanymi z różnymi stylami uczenia się różnych grup uczniowskich
g) różnymi metodami nauczania i sytuacjami dydaktycznymi
h) pracą i zabawą
i) wpływami edukacyjnymi społeczności i szkoły




W opracowaniu autorskich programów szkolnych należy uwzględnić TYPOWE WZORCE PROGRAMU . Większość z nich stanowi modyfikacje albo połączenie trzech głównych typów wzorca.

 a) Wzorce ześrodkowane na materiale:
 - są najczęściej spotykane, dlatego, że wiedza jest podstawowym składnikiem programu i większość materiałów dydaktycznych ma strukturę zgodną ze strukturą wiedzy. - zalicza się do nich wzorce: przedmiotowy, ześrodkowany na dziedzinie nauki, pól treściowych, pól korelacyjnych, procesualne.

b) Wzorce ześrodkowane na uczniu:
- stawiają ucznia w centralnym miejscu programu szkolnego;
Wzorce takie spotyka się najczęściej w szkołach podstawowych w klasach I-III  gdzie nauczyciel patrzy na ucznia całościowo, najczęściej to jeden nauczyciel uczy klasę. - zalicza się do nich wzorce: ześrodkowane na dziecku, ześrodkowane na doświadczeniu, romantyczne(radykalne), humanistyczne.

c) Wzorce ześrodkowane na problemach:
- ukierunkowane na treści i rozwój uczniów;
- treść dobiera się pod względem problemów, możliwości, zainteresowań i potrzeb uczniów;
- zalicza się do nich wzorce: ześrodkowane na sytuacjach życiowych, problemów rdzeniowych( ważnych dla wszystkich uczniów), ześrodkowane na problemach społecznych i rekonstrukcjonistycznych ( przygotowujące do zmian społecznych).

Kreowanie programu  Opiera się na zasadach technicznej, naukowej natury i składa się z działań o charakterze humanistycznym i artystycznym dzięki temu szkoły mogą realizować określone zadania. Większość z modeli kreowania programu można podzielić na kategorie:

*  TECHNICZNO-SCJENTYSTYCZNE:
- behawiorystyczne
- menadżerskie
- akademickie
Zwolennikami tej kategorii są programiści opierający się na wzorcu ześrodkowanym na materiale.  Podejście techniczno-scjentyczne jest to pewien sposób myślenia. Tworząc program robi się szkic lub plan. Program to złożona całość tak łącząca elementy żeby służyły wspólnemu zadaniu, czyli edukowaniu człowieka. Stosowany jest tutaj schemat środek-cel chodzi o to, że im bardziej skupimy się na środkach tym szybciej uzyskamy cel.

*  NIETECHNICZNE i NIESCJENTYSTYCZNE:
- humanistyczne
- rekonceptualistyczne
Zwolennikami tej kategorii są programiści opierający się na wzorcu ześrodkowanym na uczniu.Podejście nietechnicznie i niescjentystyczne dominuje w nim subiektywizm i indywidualność. Ważny jest uczeń i jego aktywność w procesie kształcenia. Prace programowe nie skupiają się na treści, ale na uczniu. Program rozwija się i narasta w miarę realizacji, dokładne planowanie programu nie ma więc sensu. W tym podejściu ważne jest jak uczeń postrzega siebie i swoje preferencje, jak ocenia swoje potrzeby, jak dąży do zintegrowania psychiki. To wszystko stanowi dane, na podstawie, których kreuje się program. Prace programowe nie są skupione na treści, ale na uczniu. Materiał nauczania ma stać się okazją do refleksji nad wiedzą i jej krytyki, a wszystko to dzięki temu, że uczeń czynnie uczestniczy w nadawaniu znaczeń wiadomością. Nauczyciel staje się partnerem ucznia zaangażowanym w proces uczenia się i rozmowę na tematy interesujące obie strony.


11. Konstruowanie autorskiego programu nauczania ma trzy etapy:


1) Etap diagnozy

2) Etap projektowania a w nim: kompetencje instruktora określenie koncepcji programu formułowanie celów dobór i układ materiału nauczania ustalenie wymagań programowych (standardy) obudowę programu warunki wdrażania programu

3) Etap ewaluacji a w nim: fazy ewaluacji typy ewaluacji metody ewaluacji

12. Co powinien zawierać autorski program nauczania?

1. Jakiego przedmiotu lub bloku przedmiotowego dotyczy;
2. Dla jakiego etapu nauczania;
3. Ile godzina na realizację;
4. Dla jakiego typu kursu;
5. Dla kogo jest (cechy, możliwości umysłowe, zainteresowania itp.);
6. Przygotowanie nauczycieli i wyposażenie szkoły;
7. Kto przygotował, jakie jest doświadczenie zawodowe tej osoby i do kogo należą prawa autorskie;



Uświadomienie celów kształcenia


Cel to pewien stan, jaki musimy osiągnąć w wyniku realizacji procesu kształcenia. Zorientowany jest Na realizację procesu kształcenia, które wyrażane są w efektach. Cele kształcenia wyrażane są w stanie efektów, których źródłem formułowania jest:
- wiedza + wzory interpretacji (kultura, kwestia prawdy, świat obiektywny)
- normy regulujące integracje społeczne ( społeczeństwo, kwestia słuszności świat społeczny)
- osobowość jednostki + społeczeństwa (osobowość, świat subiektywny, kwestia szczerości). Cele to stan pożądany, skutek jaki chcemy osiągnąć na uczniu.

Bereźnicki:
Jeśli chcemy rozpocząć prawidłowy proces kształcenia musimy być świadomi celów kształcenia.


Wg. Okonia: Po co uświadamia się cele kształcenia?
Należy uświadomić uczniów aby zapobiec przypadkowości i chaotyczności w pracy.
pozwala uczniom na uporządkowanie
własnego wysiłku, zapobiega przypadkowości i chaotyczności w pracy, stwarza
perspektywę zdobycia pewnej wiedzy i zastosowania jej w życiu”
Jest to podstawa do mobilizowania uczniów do pracy podczas lekcji.
Definicję świadomości:
-Kowalczyk: Jest to subiektywna realność aktualnie doświadczana przez podmiot.
- Świadomość to subiektywny obraz świata i samego siebie. Działanie informacji zależy od tego w jakim stopniu człowiek uświadomi sobie tę informację, jak bardzo jest dla niego ważna i prawdopodobna. Ważny jest wzrost aktywności jednostki w miarę zbliżania się do celu. Ważna jest tutaj jasność, struktura celu oraz to czy cel jest narzucony ( kto go narzucił , w jaki sposób jaki ma związek z potrzebami jednostki).

ŚWIADOMOŚĆ (PIRAMIDA)
- wiadomości : obraz świata,
- wartości, oceny, postawy emocjonalne i moralne
- działania, umiejętności, nawyki, postępowanie, programy

Cel uboczny- jeśli człowiek nie zna właściwego celu a równocześnie się na niego nastawia. cel poboczny jest realizowany w trakcie realizacji celu głównego. Przykład z nauką j. angielskiego

Na świadomość składa się:
- wiedza: podkreśla stosunek do świata zew, odbijającego się w psychice.
- przeżycia:
Są one jednością i wzajemnie się warunkują.

Świadomość kształtuje się w działaniu wpływając na przebieg tego działania
Świadomość celu zależy od ich zrozumienia, realizacji, kontroli realizacji przebiegu i uzyskanych rezultatów.
Zawsze należy pamiętać, że trudno wymagać , aby człowiek działał aktywnie, samodzielnie, kontrolował i korygował przebieg i rezultaty swoich działań, modyfikował je , czuł się za nie odpowiedzialny jeśli nie zna, nie rozumie i nie akceptuje celów wykonywanej czynności. Należy podkreślić, że odnosi się to zawsze do nauczyciela i do ucznia.

Świadomość- stan przytomności, gotowość odbierania bodźców zewnętrznych i wewnętrznych oraz reagowania na nie, w psychologii – stan psychiczny polegający na odzwierciedlaniu rzeczywistości, zwany -> ekstraspekcją oraz obserwowaniu i analizowaniu własnych myśli i przeżyć, co określa się jako –> introspekcję, która stanowi warunek regulacji stosunków jednostki z otoczeniem. Na świadomość składają się: stan czuwania, przeżywanie określonych treści ( przeżyć) w wyniku czego powstaje tzw. pole świadomości jako główny składnik samoświadomości, dzięki której możliwa jest autokontrola zachowania. W psychoanalizie wyróżnia się także stany nieświadomości i podświadomości ( freudyzm)

Świadomość:  warunek myśli, odczuć i woli oraz zjawisko im towarzyszące; rozpoznawanie przez myślący podmiot własnych czynów lub uczuć.
Cele kształcenia- planowane zmiany w osobowości uczniów, których realizacji służy -> kształcenie. Ogólne cele kształcenia – zmierzają do wywołania zmian w sferze poznawczej poprzez pośrednie oraz bezpośrednie zdobywanie wiadomości i umiejętności emocjonalnej, kiedy dotyczą przeżywanych wartości estetycznych, a także krystalizowania się norm etycznych oraz praktycznej, na która składa się poznawanie oraz korzystanie z różnych narzędzi i urządzeń, a także wytwarzanie określonych przedmiotów. Szczegółowe cele kształcenia obejmują:
- zaznajamianie uczniów z usystematyzowanymi podstawami wiedzy
- rozwijanie u dzieci i młodzieży zainteresowań i potrzeb poznawczych, samodzielnego myślenia i działania, a także nawyku ustawicznego uczenia się
- kształtowanie u uczniów określonego systemu wartości .

Taksonomia celów jest głównym czynnikiem rozwijania świadomości:
- wiedza
-umiejętność
- rozumienie
-analiza
-synteza
- ocena
PIRAMIDA PYTANIA DO KLASY!


Z perspektywy taksonomii celów (wiedza, umiejętność, rozumienie, analiza, synteza i ocena.)
według Bereźnickiego można wyróżnić 4 rodzaje świadomości:

- MITYCZNA: jest wtedy gdy poszczególnymi elementami taksonomii sterują mity, stereotypy, bezrefleksyjnie przyjęte ideologie i zawiadują mysleniem, że interpretacja jest na zasadzie „tak zawsze było”, „tak jest dobrze”, „tak będzie dalej”.

- INSTRUMENTALNA: (TECHNICZNA), definiowana jest przez pryzmat badań empirycznych, ankiet, ocena pewnego stanu bezwzględnie decyduje o interpretacji, nie szukamy źródeł i przyczyn, są to stany, fakty i zjawiska, cele kształcenia.

- PRAKTYCZNA: odwołuje się do norm, świata społecznego, wartość merytoryczna jest determinowana pewną normą, patrzymy na formę czyli przerost formy nad treścią.

- EMANCYPACYJNA: refleksja w działaniu – cele kształcenia + cele wychowawcze – ich interpretacja. Świadome , odpowiedzialne działanie, ukierunkowane na rozpoznawanie warunków swojej opresji oraz uwalnianie się od tego. ( Próba uwolnienia się od świadomości praktycznej i instrumentalnej)






Uszczegółowienie celów kształcenia



USZCZEGÓŁOWIENIE CELÓW KSZTAŁCENIA

Cechy celu szczegółowego:

Odpowiedniość
Jednoznaczność
Wykonalność
Logiczność
Obserwowalność
Mierzalność

K. Danek: operacjonalizacja celów wychowania , nauczania i uczenia się polega – na przekształcaniu ich postaci ogólnej i nadawaniu im kształtu sprecyzowanego, uszczegółowionego, konkretnego.

Wg Niemierki cele ogólne w toku operacjonalizacji ulegają:
skonkretyzowaniu (pozbawieniu sformułowania wyrażeń luźnych, niewiążących);
uszczegółowieniu (zamianie hasła na kilka dłuższych zdań o bogatej treści),
konkretyzacji (doprowadzeniu sytuacji i stanu końcowego, do którego zmierza nauczyciel, by były one możliwie dokładnie określone),
upodmiotowieniu osoby osiągającej cel (cele te muszą opierać się na inwencji, osobistym wkładzie i pełnej odpowiedzialności jednostki).

wg R.H. Davisa, L. T. Alexandra, S. L. Yelona cel operacyjny określa się jako opis zachowania, jakie ma przejawiać uczący się po ukończeniu nauki. Dzielą go na 3 elementy:

1.zachowanie końcowe- określa, co uczeń będzie w stanie zrobić, żeby wykazać, że założony cel osiągnął. Opisując zachowanie końcowe, nauczyciel powinien starać się odpowiedzieć na następujące pytania:
Co, zgodnie z moimi oczekiwaniami, uczeń powinien umieć zrobić?
W jaki sposób uczeń mógłby wykazać, że się nauczył?
Jakie efekty zachowania ucznia uznam za dowód, że się nauczył?

2. Warunki przejawiania zachowania końcowego wymaganego w tekście- opis sytuacji, w której wymaga się od ucznia, aby zademonstrował zachowanie końcowe. Rodzaje warunków:
pomoce czy przybory np. zalecane książki, notatki, suwak logarytmiczny
rozmaite ograniczenia nakładane na ucznia np. konieczność ukończenia egzaminu w określonym czasie)
Forma np. (na piśmie, ustnie, pokazać)

3. standardy osiągania zachowania końcowego- standard lub poziom wykonania uznany za wystarczający. Może nim być:
Samo tylko pojawienie się zachowania
Dokładność
liczba błędów
szybkość

Elementy celu szczegółowego w ujęciu J. J Guilberta:

działanie, czyli opis zadania, które ma być wykonane;
treść, wyrażająca przedmiot, temat, lub materiał, w stosunku do których działanie ma być wykonane;
warunek, czyli okoliczności w jakich działanie ma mieć miejsce;
kryteria, czyli akceptowany poziom wykonania, który jest oczekiwany od uczącego się.
DZIAŁANIE + TREŚĆ + WARUNEK = ZADANIE (trzy pierwsze elementy stanowią zadanie)
DZIAŁANIE + TREŚĆ + WARUNEK + KRYTERIA = CEL OPERACYJNY (wszystkie cztery składniki tworzą cel operacyjny)

Procedura operacjonalizacji celów  wg R. H. Davisa. Składa się ona z 5 kroków:

KROK 1. Napisz cel główny, który jest równoznaczny z wynikiem nauczania i przedstawia uczniom pewną wartość. Są trzy źródła celów: treści kształcenia, przyjęta przez nauczyciela filozofia kształcenia oraz właściwości uczniów.

KROK 2. Ustal sytuację odniesienia, czyli taką, w której uczniowie będą się posługiwać tym, czego właśnie mają się nauczyć.

KROK 3. Sporządź test sytuacji odniesienia (TSO). Jest to sprawdzian adekwatności wiadomości i umiejętności.

KROK 4. Napisz operacyjny cel kształcenia, którego części składowe będą się różnić od składników testu sytuacji odniesienia tak mało, jak to tylko możliwe.

KROK 5. Wyznaczenie dolnej granicy stałości realizacji, którą powinna być taka sama proporcja powodzeń do ogółu prób

Propozycja operacjonalizacji celów nauczania wg. Niemierko:

Analiza znaczenia celu ogólnego- napisanie celu, odczytanie go i rozważenie sensu zawartych w nim wyrażeń.
 Luźne zapisy celów operacyjnych- w toku „burzy mózgów” należy wynotować wszystkie zachowania jakie cechują uczniów osiągających cel ogólny.
Selekcja i klasyfikacja luźnych zapisów- wybieramy zapisy dotyczące czynności ucznia, porządkujemy je wg dziedziny i kategorii.

Określenie warunków wykonywania czynności, chodzi tu o sytuację np. szkolną, w której uczeń będzie wykonywał daną czynność po jej opanowaniu.

 Określenie wymagań co do biegłości wykonywania czynności, czyli standardów.
Zredagowanie celów operacyjnych. Ważne jest,by sformułowanie celów było zwięzłe i jasne.
Podstawowym czynnikiem różniącym przedstawione propozycje operacjonalizacji celów kształcenia jest fakt, że (Davis) „receptę” może zastosować każdy nauczyciel indywidualnie, a w realizacji drugiej (Niemierko) potrzebna jest pomoc innych nauczycieli, bądź innych osób.



Walory i mankamenty operacjonalizacji:

 Walory . Cele operacyjne
lepiej niż cele ogólne pomagają nauczycielowi w doborze treści, metod  i środków  kształcenia,
ułatwiają nauczycielowi kontrolę, a uczniowi samokontrolę rezultatów kształcenia,
wyraźnie podnoszą poziom motywacji uczniów i ukierunkowują ich proces uczenia się,
sprzyjają integracji między przedmiotowej.

  Wady 
zbyt dokładne precyzowanie celów kształcenia ogranicza swobodę nauczyciela w nauczaniu, uczeniu się ; uczniom zaś ogranicza się wpływ na to, czego będą się uczyć, co będą robić,
operacjonalizacja celów kształcenia i pomiar ich osiągnięć jest trochę mechanicznym podejściem do określenia poziomu rozwoju ucznia,
prowadzi to do preferowania niższych kategorii efektów edukacji ( dotyczy głównie zapamiętywania wiadomości ) , wyższe są często trudniejsze do sprecyzowania,
nadaje się do przedmiotów silnie ustrukturowanych, mało do humanistycznych i społecznych ; ponadto nadaje się głównie do sfery poznawczej, gorzej zaś do sfery emocjonalnej.


wtorek, 27 listopada 2012


Temat: Techniki, formy i środki kształcenia.


Podział Metod wg W. Okonia:

1. Podająca - metoda asymilacji wiedzy polega na uczeniu się poprzez przyswajanie wiedzy.
* Pogadanka - polega na rozmowie nauczyciela z uczniami, przy czym nauczyciel jest w tej rozmowie osobą kierującą. Nauczyciel stawia uczniom kolejne pytania, na które otrzymuje od nich odpowiedzi.
* Opowiadanie słowne - przedstawienie zdarzeń, faktów, procesów. Spełnia ono swoja funkcję gdy jest żywe, zwarte, obrazowe, pobudza uczucia uczniów.
* Prowadzenie opisu- polega na słownej charakterystyce przedmiotów, zjawisk, procesów, osób. Może być wspomagany pokazem obrazu, schematu. Opis i opowiadanie często się wzajemnie uzupełniają i przeplatają.
* Wykład informacyjny- zwany także konwencjonalnym, jest to słowne przekazanie określonych treści w sposób ciągłej wypowiedzi..
* Wyjaśnianie - jest to zwięzłe określenie faktu o charakterze teoretycznym. Często jest to podanie treści i zakresu nieznanego pojęcia czy zjawiska.
* Kierowanie korzystaniem ze źródeł informacji - są to po prostu używane przez nauczyciela różnego rodzaju źródła informacji takie jak: materiały drukowane, pamięć komputerowa, filmy itd.

2. Problemowa - metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy-uczenie się przez odkrywanie
* Wykład problemowy - polega na prowadzeniu wykładu lecz z nawiązaniem kontaktu z uczniami poprzez rozszerzenie ich aktywności.
* Gry dydaktyczne – te metody aktywizują grupę ponieważ zmuszają ich do umiejętności szukania informacji, przetwarzania ich, stawiania i rozwiązywania problemów

3. Eksponująca- metody waloryzujące wpływają na uczucia, postawy, system wartości i charakter-uczenie się przez przeżywanie
* Drama jako metoda nauczania oparta na bezpośrednim doświadczeniu życiowym ucznia, w której wykorzystuje się zmysł wyobraźnię' mowę ruch. Drama z racji swego integracyjnego charakteru najlepiej nadaję się do stosowania w nauczaniu początkowym.
Drama jako sposób pracy z uczniem oparta jest przede wszystkim na zabawie poprzez która aktywizuje się umysł i emocje.
* Film - ma na celu zdobycie informacji o pewnych wartościach filmu.
* Sztuka teatralna podobnie jak film, zawiera w swej treści pewne wartości, najczęściej natury moralnej, etycznej.
* Wystawa (ekspozycja) - stosujemy ją głównie do prezentacji dzieł sztuki plastycznej (obrazy, rzeźby, grafiki).
* Pokaz to zespół czynności dydaktycznych nauczyciela, który polega na demonstrowaniu przedmiotów, zjawisk, procesów i czynności, przy jednoczesnym umiejętnym kierowaniu uwagi uczniów na ich istotne cechy.

4. Praktyczna- uczenie się przez działanie.
* Metoda ćwiczeń przedmiotowych - ćwiczenie jest to wielokrotne powtarzanie czynności stanowiących treść ćwiczenia, zorganizowane w zaplanowany i przemyślany sposób i wymagające wykorzystania odpowiednich środków ułatwiających rozwijanie umiejętności. Ćwiczenia mogą być organizowane jako samodzielna praca uczniów, może odbywać się indywidualnie lub w grupach, czasami te dwie mogą się przeplatać.
* Metoda laboratoryjna - zajęcia laboratoryjne polegają na tym, że uczniowie samodzielnie przeprowadzają eksperymenty w celu zbadania przyczyn występowania jakiegoś zjawiska jego przebiegu i skutków
* Pomiar - to czynności wykonywane  bądź przez nauczyciela w postaci pokazu, bądź bezpośrednio przez uczniów pracujących pod kierunkiem nauczyciela Pomiar najczęściej występuje w połączeniu z metodą laboratoryjną z pracą w gabinetach i pracowniach przedmiotowych.

Metody uczenia się:(metody wyodrębnione przez Półturzyckiego):


1. Metody recepcyjne – źródłem wiedzy jest sama rzeczywistość, czyli konkretne rzeczy,
zjawiska i procesy.
a) obserwacja:
- Istotna metoda zdobywania wiedzy w sposób bezpośredni;
- Dzięki obserwacji uczeń poznaje właściwościotoczenia
- Stosując obserwacje, uczeń musi sobie dokładnie uświadomić przedmiot, cel i
sposób obserwacji;
- Uczeń w toku obserwacji powinien spostrzegać za pomocą wszystkich zmysłów;
b) korzystanie ze słowa mówionego:
- słowo nauczyciela zapewniapoznanie przez uczniów znacznej części, wiadomości.
- Słuchanie wykładów, opowiadań, opisu, instrukcji, rozmów jest podstawowym
źródłem informacji w procesie nauczania i uczenia się.
c) rozmowa:
- Można ją wykorzystać dla przypomnienia ,utrwalenia wiedzy
- Rozmowa będzie miała wartości edukacyjne jeżeli słuchający uświadomi sobie jej
cel, czyli będzie wiedział czego chce się dowiedzieć z tej rozmowy;
- Nauczyciel swoja postawą powinien zachęcać uczniów do podejmowania
rozmów po przez zadawanie przez nich pytań z prośbą o wyjaśnienie niejasności;
d) korzystanie z podręczników:
- Jest to jedna z istotniejszych metod uczenia się i od opanowania zawartych w
nich treści zależą efekty naszego uczenia się;
- Poznanie treści podręcznika polega na umiejętnym i uważnym jego czytaniu, a
rozumieniu wszystkich słów, zdań i układu całego tekstu. A słowa, których nie
rozumiemy powinniśmy wyjaśnić za pomocą słownika lub encyklopedii;
- W poznawaniu treści podręcznika pomocne jest zróżnicowanie kroju czy czcionki
treści jak i wyrażenia drukowane pogrubioną lub rozstrzeloną czcionką;

2. Metody heurystyczne, badawcze – bazujące na samodzielnym dochodzeniu do
wiedzy:
a) korzystanie z dyskusji:
− dyskusja – jest grupową formą rozważania i roztrząsania danego problemu,
która zmierza do poznania bardziej obiektywnej jego istoty, wartości ,
przydatności przez wspólną wymianę myśli, doświadczeń i poglądów;
− główny cel dyskusji – działanie zmierzające do wspólnego celu jakim jest
rozwiązanie jakiegoś problemu;
b) uczenie się przez rozwiązywanie problemów:
− Ta metoda stanowi ważny rodzaj działalności uczniów oparty na
samodzielnym poznaniu świata, jest szczególnie korzystna, gdyż ogranicza
przyswajanie gotowej treści, a podstawa uczenia się stanowi własną
aktywność umysłową lub praktyczną uczniów.
c) uczenie się przez badanie:
− Podstawowym warunkiem uczenia sie przez badanie jest stworzenie przez
nauczyciela norm organizacyjnych działalności badawczej uczniów, które
umożliwiają im samodzielne dostrzeżenie i sformułowanie problemów
badawczych, projektowanie i przeprowadzanie badań, analizę i interpretację
wyników badań;

3.Metody ekspresyjne – opierają się na uczeniu przez przezywanie:

a) udział w dramie – pozwala na wzbogacenie intelektualne i emocjonalne
doświadczenia przez wykorzystanie tematów i opowiadań, pomysłów i myśli, uczuć,
postaci z prawie każdego i dowolnego dostępnego źródła. Rozwija koncentracje i
wyobraźnię; jako metoda nauczania–może być wykorzystana do zrozumienia lub
przeżycia historii, literatury, języka ojczystego i innych;
b) udział w filmie – może odgrywać doniosłą rolę w procesie uczenia się. Może być
wykorzystana do poznawania nowego materiału czy przekazywania cennych wartości
społecznych, moralnych i innych. Wpływa na przeżycia emocjonalne;
c) udział w sztuce teatralnej – zawiera pewne wartości natury egzystencjonalnej;
stopień zaangażowania uczniów w obrębie wzmacnia walory emocjonalnego
poznania;

4. Metody ćwiczebne:

Tok ćwiczeń ma następujący przebieg:
- Uświadomienie sobie znaczenia i celu, jakiemu ma służyć ćwiczenie;
- Poznanie reguł działania, jak i sposobów wykonywania działania;
- Obejrzenie wzoru działania bezpośrednio wykonywanego przez
nauczyciela lub zawartego w filmie;
- Pierwsze próbne ćwiczenia z autokontrolą i autokorektą;
- Systematyczne wykonywanie ćwiczeń

Metody utrwalania:
Bardzo ważnym zadaniem jest zapewnienie trwałości
zdobytej wiedzy przez uczniów.
1. Powtarzanie:
− Warunkiem koniecznym do opanowania materiału przez powtarzanie jest
nastawienie się na zapamiętywanie, dokładne zrozumienie treści, wytrwałe i
regularne powtarzanie;
− Nauczyciel powinien dbać o to aby treści przyjmowane przez ucznia układały się
w zwarty system wiedzy;
− Powtarzanie musi być świadome i celowe, polegające na przypominaniu.
2. Ćwiczenia:
− Stosowanie wiedzy - czyli łączenie teorii z praktyką.
− Istnieją takie ćwiczenia, których głównym celem jest uzyskanie sprawności
ruchowych, np. ćwiczeń w pisaniu;
- Ćwiczenia powinny być urozmaicone i systematyczne,

Rodzaje programów nauczania
(podział zaproponowany przez Kupisiewicza):

1. Program liniowy:
- Twórcą jest Skinner
- Ten program opiera się na teorii uczenia krok po kroku, co oznacza podział materiału
na mniejsze dawki informacji, bo są one łatwiejsze do opanowania przez ucznia niż
duże.

2. Program rozgałęziony:
- Twórcą jest Crowder
- Materiał dzieli się na większe dawki, po każdej dawce informacji następuje
pytanie, które zmusza ucznia do wyboru prawidłowej odpowiedzi spośród
kilku podanych.
- Pytania mają na celu służyć sprawdzeniu czy uczeń przyswoił i zrozumiał
dany materiał.
- Gdy uczeń wybiera złą odpowiedz powinno się zapewnić mu możliwość
utrwalenia najważniejszych wiadomości w drodze ćwiczeń, zmuszać
do aktywnej pracy nad tekstem a tym samym wyeliminować uczenie
się „mechanicznie” oparte na wielokrotnym powtarzaniu tych samych treści.
- Droga prowadząca przez program rozgałęziony jest zróżnicowana w
zależności od indywidualnych zdolności uczniów. W Tym programie
indywidualizacji podlega tempo i treść uczenia.
3. Program blokowy:

− Twórcą jest Kupisiewicz
− Istotnymi cechami tego programu są między innymi:
• Nasycenie problemami, które skłaniają do wykonywania różnych operacji
intelektualnych i posługiwania się zdobytą wiedzą przy rozwiązywaniu
określonych zagadnieniach.
• Zapewnienie pomocy nauczyciela;
− Program blokowy pozwala rozwijać samodzielne myślenie uczniów;
− Środkami służącymi do ekspozycji programu blokowego są podręczniki

System klasowo-lekcyjny – polega na tym, że wszystkich uczniów w szkole dzieli się na grupy, tworzące odrębne klasy:
a) jest powszechnie stosowaną formą nauczania
b) jest ekonomiczny, gdyż nauczyciel pracuje równocześnie z dość dużą grupą uczniów.
c)  pozwala realizować zasadę systematyczności oraz opanowanie przez uczniów podstawowego zasobu  wiedzy i umiejętności.
* Klasę tworzy grupa uczniów w tym samym wieku lub zbliżonym, o zbliżonym zasobie wiedzy i doświadczeń oraz na podobnym etapie rozwoju umysłowego.
* Lekcja to forma pracy organizacyjnej procesu dydaktycznego, podczas której nauczyciel w ściśle określonych ramach czasowych, prowadzi zajęcia z uczniami.

Rodzaje lekcji wg. Półturzyckiego:

 1. lekcja podająca:
 a) sprawy organizacyjne, przygotowanie uczniów do pracy
 b) sprawdzenie zadania domowego
 c) przedstawienie, opracowanie nowych treści nauczania
 d) zintegrowanie nowych wiadomości już z nabytymi, systematyzacja
 e) utrwalenie nowo zdobytych wiadomości przez zastosowanie ich w nowych sytuacjach
 f) wyjaśnienie pracy domowej
 2. lekcja problemowa:
 a) przygotowanie klasy do pracy
 b) w nawiązaniu do poprzednich zajęć, kontrola pracy domowej
 c) stworzenie sytuacji problemowej, uczniowie formułują problem główny i związane z nim zagadnienia
 d) określenie planu pracy, formułowanie przez uczniów różnych rozwiązań problemu
 e) sprawdzenie propozycji rozwiązania problemu (teoretyczne bądź praktyczne)
 f) systematyzacja i utrwalenie nowych wiadomości
 g) zastosowanie zdobytych wiadomości w nowych sytuacjach praktycznych bądź teoretycznych - w czasie lekcji lub w formie pracy domowej
3. lekcja operacyjna:
a)przygotowanie uczniów do pracy, sprawdzenie pracy domowej
b) uświadomienie uczniom celów zajęć
c) określenie zasad i reguł, według których ma być wykonane zadanie
d) wzorowy pokaz nauczyciela określonej czynności
e) pierwsze próby wykonywane są przez uczniów pod okiem nauczyciela
f) ćwiczenie czynności (urozmaicone)
g) zadanie pracy domowej, której celem jest utrwalenie nabytej sprawności
4. lekcja ekspozycyjna:
a) przygotowanie klasy do pracy
b) prezentacja uczniom informacji dotyczących eksponowanego dzieła oraz jego twórcy
c) uczestnictwo uczniów w ekspozycji (może być powtarzana - cała lub tylko fragmenty)
d) dyskusja dotycząca wartości dzieła
e) twórcza aktywność uczniów w zależności od charakteru dzieła


Formy organizacyjne pracy uczniów:

1. Praca jednostkowa - polega na tym, że uczniowie niezależnie od siebie realizują określone zadania dydaktyczne, korzystając z pomocy nauczyciela. Zaletą takiej pracy jest możliwość dostosowania tempa uczenia oraz dokładniej kontroli  przebiegu jak i efektów pracy ucznia.
2. Praca zbiorowa - jest to praca obejmująca wszystkich uczniów w klasie. . Zachodzi potrzeba takiego organizowania procesu dydaktycznego, aby mogli oni zgodnie ze swoimi mozliwościami aktywnie uczestniczyć w tymprocesie. We współczesnej dydaktyce bardzo mocno podkreśla się potrzebę indywidualnego podejścia do ucznia w pracy zbiorowej. Ze względu na zróżnicowanie poziomów uczniów należy stosować równolegle z pracą zbiorową – integralnie z nią powiązaną – pracę indywidualną.
3. Praca grupowa - stwarza korzystną sytuacje organizacyjną, polegającą na tym, że wszyscy uczniowie w klasie są aktywnie zaangażowani w prace związaną z tematem lekcji. Przyswajanie wiedzy i umiejętności odbywa się pod wpływem uczestnictwa w grupie.

Nauka domowa uczniów:
Zdaniem Okonia "praca domowa jako uzupełnienie i ciąg dalszy pracy lekcyjnej umożliwia pogłębienie i utrwalenie wiedzy ucznia. Zmuszając uczniów do samodzielnego podejmowania codziennych obowiązków, kształtuje ich wolę i charakter, rozwija systematyczność i dokładność, inicjatywę, pomosływość, wzmacnia wiarę we własne siły i kształtuje pozytywny stosunek do pracy."

Zajęcia pozalekcyjne - to zajęcia organizowane przez szkołę, przy czynnym udziale uczniów, wybrane przez nich dla spędzenia wolnego czasu, dające rozrywkę i wypoczynek. Mają charakter dobrowolny. Nie maja jednolitych programów, dostosowują się do uzdolnień i zainteresowań uczniów. Rolą nauczyciela jest organizowanie samodzielnej pracy uczniów, ponadto nie stosuje się lekcyjnych form kontroli, ale poprzez wystawy, konkursy, olimpiady itp.
1. Rodzaje zajęć pozalekcyjnych:

a) Praca masowa - polega na organizowaniu zbiorowych zajęć kulturalnych, imprez, rozrywek itp. Np. referaty, pogadanki, odczyty, referaty, wieczorki dyskusyjne itp.:

b) Praca w kołach zainteresowań - polega na organizowaniu uczniów w kilkuosobowe zespoły do prowadzenia z nimi zajęć przez dłuższy okres wg określonego planu

c) Praca indywidualna - może sprowadzać się do wykonywania albumów, opracowywaniu referatu, konstruowaniu modeli, wykonywania pomocy naukowych, dekoracji itp.

Wycieczki szkolne:
Wycieczka to szczególna forma kształcenia. Polega na wyprowadzaniu uczniów poza klasę szkolną w celu bezpośredniego zetknięcia się z rzeczami, zjawiskami i procesami w ich naturalnym otoczeniu.
Wycieczki szkolne zaspokajają potrzebę dociekliwości poznawczej uczniów poprzez odkrywanie otaczającej rzeczywistości, poznawania osobliwości zjawisk przyrodniczych i społecznych. Ma to duże znaczenie, ponieważ rozwija się zainteresowanie przedmiotem nauki szkolnej, ułatwia zdobycie dokładnych wyobrażeń o życiu przyrody i ludzi.
Każdą wycieczkę powinno poprzedzać jej gruntowne przygotowanie, tj. dokładne określenie celu i opracowanie planu wycieczki. Nauczyciel musi wcześniej zaznajomić się z miejscem wycieczki i zebrać potrzebne informacje, aby ustalić jej przebieg, zadania uczniów, pytania itp. Przed wycieczką uczniowie powinni dokładnie zapoznać się z planem oraz zadaniami związanymi z przygotowaniem się do wycieczki. Uczniowie nie tylko mają oglądać, ale też muszą wiedzieć „na co” i „po co” mają patrzeć.
Podstawową metodą stosowaną na wycieczce jest obserwacja kierowana. Polecenia i pytania nauczyciela powinny być krótkie i jasne, wyraźnie określające plan czynności. Można też stosować metodę wywiadu, gdy mamy doczynienia z człowiekiem, z jego działalnością zawodową lub społeczną.
W czasie wycieczki uczniowie realizują wyznaczone zadania, pracując indywidualnie, grupowo lub zbiorowo. Wycieczka spełni wówczas cel, gdy jej wyniki zostaną omówione i usystematyzowane. Nauczyciel sprawdza wykonanie zadań (notatki, szkice, obrazy itp. ) , zbiera i porządkuje spostrzeżenia oraz wspólnie z uczniami wyciąga wnioski. Odpowiednia organizacja i przeprowadzenie wycieczki zapewnia ścisłe powiązanie z materiałem nauczania oraz wyzyskanie możliwości dydaktycznych.

TAKSONOMIA CELÓW KSZTACŁCENIA

Taksonomia (z grec.) taksis – układ, porządek oraz nomos – prawo
Sam termin taksonomii zaczerpnięty został z biologii, gdzie oznacza naukę o zasadach klasyfikacji gatunków zwierzęcych i roślinnych. Termin ten odnosi się także do określenia i klasyfikacji celów kształcenia i wychowania.Popularyzację taksonomii edukacyjnej zapoczątkował Benjamin S. Bloom, który już w 1956 roku opublikował pierwszą pracę na ten temat.

Autorzy taksonomii wyodrębniają dziedziny celów:
a) poznawaczą
b) emocjonalną
c) psychomotoryczną

 W dziedzinie poznawczej wyodrębniono 6 kategorii.

1.wiadomości
2.analiza
3.synteza
4.rozumienie
5.zastosowanie
6.ocena
I. Wiadomości- uczeń  potrafi przypomnieć, zdefiniować, rozpoznać lub wskazać szczegółowe wiadomości  przekazywane w procesie kształcenia. Mogą one przyjmować formę faktu, reguły, diagramu, dźwięku itd.
II. Rozumienie – uczeń potrafi zademonstrować zrozumienie wiadomości, które może polegać na przedstawieniu definicji własnymi słowami, podsumowaniu, wymyśleniu oryginalnego przykładu itp.
III. Zastosowanie – uczeń potrafi posłużyć się wiadomościami w celu wykonania określonych czynności np. narysowania, napisania, przeczytania, obsługi określonego sprzętu.
IV. Analiza – uczeń rozpoznaje zasadę zorganizowania danego materiału informacyjnego i jego strukturę, potrafi rozłożyć materiał na części składowe i określić występujące między nimi związki.
V. Synteza – uczeń potrafi zebrać w całość wiadomości uzyskane z różnych źródeł i wytworzyć oryginalny produkt własnego myślenia, który może wystąpić w formie pisemnej, ustnej, obrazowej, itp.
VI. Ocena – uczeń potrafi zastosować odpowiednie kryteria do oceny wartości czegoś, np. artykułu, projektu architektonicznego, określonego działania itd.

Drugą dziedziną jest sfera emocjonalna  , zawiera ona  5 kategorii :

I. Odbieranie bodźców – uczeń uczestniczy w czymś, co zachodzi w jego otoczeniu lub jest świadomy tego co zachodzi.
II. Reagowanie – uczeń przejawia nowe sposoby zachowania jako rezultat otrzymanych bodźców (informacji) i reaguje na bodźce.
III. Wartościowanie – uczeń przejawia wyraźne zaangażowanie w jakieś zdarzenie lub skłonność do uczestniczenia w nim.
IV. Systematyzacja wartości – uczeń włącza nową wartość do swego ogólnego systemu wartości i jest w stanie nadać jej właściwą wartość.
V. Uwewnętrznienie systemu wartości – uczeń postępuje zgodnie z wartością i jest trwale do niej przywiązany

 Dziedzina psychomotoryczna:

I. Pobudzenie zmysłowe (percepcja)
II. Nastawienie umysłowe emocjonalne (dyspozycja)
III. Działanie pod czyimś kierunkiem
IV. Automatyzacja działań
V. Działanie kompleksowe
  
W dydaktyce pod pojęciem taksonomii celów edukacyjnych rozumie się hierarchiczne ich uporządkowanie charakteryzujące się: poprawnością terminologii dydaktycznej, zwięzłością i jasnością haseł, zdefiniowaniem kategorii celów ( z przykładami zadań), jednoznacznym powiązaniem poszczególnych kategorii z czynnościami uczenia się. Jest to opis celów edukacji szkolnej w kategoriach hierarchicznie uporządkowanych schematów klasyfikacyjnych.(6)

 Kryteria identyfikacji taksonomii wg. CZ. S. Nosala:

cechy sytuacji dydaktycznej,
poziomy organizacji procesów informacyjno-komunikacyjnych uczącego sie,
typy i poziomy organizacji procesów kontrolno-programujących (regulacyjnych),
rodzaje materiału nauczania (treść- forma)
typologie wyników końcowych (efektów nauczania).
 Kryteria te ukazują zakres i rodzaje trudności w konstruowaniu taksonomii oraz tłumaczą dlaczego nie istnieje jedna prosta taksonomia.
 Koncepcją taksonomiczną, odnoszącą się do wyników końcowych jest projekt W. Okonia wyprowadzony z teorii wielostronnego kształcenia. Obejmuje ona 4 poziomy celów kształcenia:
Wiadomości o faktach i zależnościach między nimi.
Rozwiązywanie zagadnień teoretycznych i praktycznych.
Samodzielne dokonywanie oceny.
Samodzielne stosowanie wiedzy w nowych sytuacjach.
 Kategorie te nie obejmują wszystkich celów kształcenia, lecz tylko te, które mogą być poddane pomiarowi i to pomiarowi za pomocą testów dydaktycznych. Stanowią one ogólne kryteria oceny efektów uczenia się i każde z tych kryteriów może być rozwinięte.

 B. Niemierka po raz pierwszy swoją taksonomię przedstawił w książce "ABC testów osiągnięć szkolnych" , stąd też jest ona nazywana taksonomią ABC. Odnosi się ona do taksonomii celów nauczania. Obejmuje  dwa poziomy celów:  wiadomości i umiejętności.
 Poziom I- Wiadomości

Kategoria:
 A)Zapamiętanie wiadomości-  Wiadomości mogą dotyczyć terminologii, faktów, praw, bądź procedur. Wiadomości te są zapamiętywane w momencie, kiedy uczeń potrafi odszukać je w swojej pamięci i przedstwić w formie ustnej, pisemnej, albo wykorzystać w działaniu praktycznym.

B)Zrozumienie wiadomości- obejmuje elementarny poziom zrozumienia, pozwalający na operowanie wiadomością. Zadaniem nauczyciela jest przekazanie uczniowi wiadomości w taki sposób, aby były one zrozumiałe i służyły do dalszego wykorzystania.  Wiadomości mogą być przekazane, np. W formie graficznej, własnymi słowami, badź za pomocą schematów.

II.Poziom- Umiejętności
 Kategoria:

C) Zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych- jest to osiągnięcie wyniku o bezpośrednim lub potencjalnym znaczeniu praktycznym, oparte na prawidłowym zrozumieniu sytuacji, dostępnych danych, zasad i procedur działania oraz rodzaju oczekiwanego rozwiązania. Skuteczność czynności wyraża się tu trafnością i dokładnością wyniku. Sytuacja, w której czynność jest wykonywana, nie powinna odbiegać od sytuacji, w jakiej czynność była ćwiczona. Także wzór czynności opanowany w toku ćw. nie powinien ulegać zbyt daleko idącym modyfikacjom.

D) Zastosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych- obejmuje złożone procesy umysłowe służące znalezieniu potrzebnego rozwiązania w sytuacji zasadniczo nowej dla ucznia. Są tu wykorzystywane wiadomości z różnych dziedzin, a rozwiązanie jest zawsze w pewnym stopniu twórcze. Na zastosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych składają się 3 główne rodzaje czynności:
Analiza- polegająca na wyróżnieniu elementów i związków między elem. Jakiegoś stanu rzeczy lub jakiejś wypowiedzi oraz na odtworzeniu struktury tej całości..
Synteza- polegająca na zbudowaniu modelu przeanalizowanej całości, ujęciu jej właściwości w oryginalnie ustrukturowanej wypowiedzi lub zaprojektowaniu systemu szczegółowych działań.
Ocena- polegająca na wartościowaniu stanu rzeczy i wyniku działań przez porównanie ich z odpowiednimi modelami oraz przez odwołanie się do właściwych kryteriów teoretycznych.





Program i kryteria doboru treści kształcenia.


1. Znaczenie pojęcia program

a) wg. słownika j. polskiego - wykład pewnych założeń i wytycznych działania mającegbo te założenia realizować. Plan, układ zamierzonych czynności, prac.
b) wg. Hanny Komorowskiej- program najlepiej określa łaciński odpowiednik corriculum<to wyścigu rydwanów> , czyli program zakłada cel, drogę do celu i środek realizacji celu.
c) wg. H. Taba- cirriculum jest etapem organizacji kształcenia, w którym na podstawie diagnozowanych potrzeb społecznych i indywidualnych formułuje się cele kształcenia, dokonuje odpowiedniej selekcji i organizacji treści oraz czynności dydaktycznych i wreszcie określa metody i zakres oceny wyników kształcenia.

2. Czym jest program nauczania?

Program nauczania- akcentuje się przede wszystkim na treści jaikis działań, stosunkowo mała wagę przywiązuje do samych czynności oraz ich stosunków.

3. Funkcje programu kształcenia:

a) Funkcja społeczna
b) Funkcja pedagogiczna

4. Funkcja społeczna programu kształcenia zwiera w sobie:

a) model analityczny- czyli uczyć się by przyswoic wiedzę
b) model hermeneutyczny- czyli uczyć się by znaleźć odpowiedź
c) model krytyczny- czyli uczyć się by zmieniać.

5. Funkcja pedagogiczna programu kształcenia

- jest to dobór treści kształcenia pod kątem wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka.

6. Struktura wewnętrzna programów nauczania:

a) ideał i cele kształcenia
b) tematy- czyli hasła prohgramowe
c) uwagi o sposobach realizacji

7. Treści kształcenia

a) ujęcie tradycyjne- calokształt podstawowych wiadomości i umiejętności z dziedzin nauki, techniki, kultury oraz praktyki społecznej przewidziany do opanowania przez uczniów podczas pobytu w szkole.
b) ujęcie wg. Okonia- curriculum- odpowiednio uporządkowany zasób informacji i czynności, których opanowanie ma umożliwić lub ułatwić człowiekowi ukształtowanie jego stosunków z otaczającym go śwaitem
c) wg. Bereźnickiego- system wzajemnie ze sobą powiązanych wiadomości, umiejętności, nawyków i dośwaidczeń.
d) wg. Półturzytckiego- zasób faktów, pojęć, wiadomości, prawidłowych związków i teorii przekazywanych przez nauczycieli w procesie kształcenia.

8. Co zawiera treść nauczania?

a) programy przedmiotowe- sa one skoncentrowane głównie na jednym, określonym przedmiocie.
b) programy zintegrowane- czyli skupiające się na większym obszarze niż tylko jeden przedmiot.

9. Rodzaj układów treści

a) programy liniowe- treści organizowane są na zasadzie przechodzenia od treści prostych do skomplikowanych.
b) programy koncentryczne- te same treści powtarza się co pewien czas , rozszerzając stopniowe ich zakres  poprzez dodanie nowych składników.

10. Kryterium doboru materiału nauczania:

a) filozofia programu szkolnego- dobieramy taki materiał , jaki reprezentuje całokształt dorobku ludzkości, taki,  który wytworzy w uczniach cechy społecznie pożądane, taki , który pomaga w życiu.
b) kryterium interesu- uwagę zwracamy na właściciela szkoły i jego powiązanie ze społeczeństwem. Materiał odzwierciedla interesy grup instytucji.
c) kryterium merytoryczne- nauczyciel z danej dziedziny przejmuje odpowiedzialność. Podstawą są hasła programowe.
d) kryterium skuteczności dydatktycznej- układ materiału nauczania ma sprzyjać skutecznemu uczeniu się.

piątek, 26 października 2012

Cele i zadania kształcenia (prezentacja nr 1)

Cele i zadania kształcenia.

Definicja kształcenia ( wg. Okonia): uporządkowany w czasie ciąg zdarzeń obejmujący czynności nauczyciela i ucznia ukierunkowane przez odpowiedni dobór celów i treści oraz uwzględniający takie warunki i środki które służą wywoływaniu pożądanych zmian w uczniach.

Cele kształcenia (wg Okonia)

Cele edukacji i cele systemu oświaty to świadomie założone skutki, które społeczeństwo pragnie osiągnąć przez funkcjonowanie systemu oświaty. Zatem zależą one od charakteru każdego społeczeństwa.

Wg K.Sośnickiego
cele kształcenia mają dwa źródła: natura ludzka i życie społeczne człowieka.
W pierwszej grupie, nazywanej naturalistyczną, Sośnicki wyodrębnia trzy odmiany wyprowadzające cele z:
1) ogólnoludzkiej natury człowieka
2) jego indywidualnych właściwości
3) jego"losu" charakteryzującego jego bieg życia
W drugiej grupie-socjologicznej-wyodrębnił dwie podgrupy wyprowadzając cele z:
1) empirycznego obecnego stanu życia społecznego (cele socjologiczno-empiryczne)
2) ideologicznego obrazu tego życia, który powstaje i się rozwija (cele ideologiczne)



Cele kształcenia wg Encyklopedii Pedagogicznej.

Cele kształcenia i wychowania to najogólniejsza wizja pożądanych właściwości:

a) fizycznych
b) umysłowych
c) społecznych
d) kulturowych
e) duchowych jednostki

chce się je uzyskać poprzez:

- tworzenie odpowiednich warunków indywidualnego rozwoju
- jego stymulowanie zwłaszcza w systemie oświatowo-wychowawczym: zarówno na lekcji szkolnej, jak i poprzez inne formy kształcenia oraz zabiegi mające na celu przyswojenie uczniowi i wychowankowi:
- wiedzy i związanych z nią umiejętności
- poglądów
- przekonań
- orientacji
- motywacji.

CELE KSZTAŁCENIA:

a) stanowią podstawę różnych koncepcji kształcenia
b) według nich można dobrać i ułożyć treści oraz program nauczania
c) są podstawowym kryterium w opracowaniu i doborze metod, form oraz środków dydaktycznych
d) są kryterium oceny efektywności pracy nauczyciela i uczniów, działalności całej szkoły
e) organizują: struktury szkolne, programy, metody, środki nauczania, kształcenie nauczycieli oraz badania naukowe
f) wyznaczają rolę nauk współdziałających z pedagogiką
g) spełniają funkcję koordynującą, integrującą i mobilizującą
h) są prospektywne, to znaczy dające rozległy widok na przyszłość, a więc pokazują nam jak powinno być
i) mają znaczenie regulacyjne; stanowią gwarancję przeciw nadmiernemu rozbudowaniu środków;
j) są one punktem odniesienia, do którego wszystko ma być przymierzane i według którego ma podlegać ocenie
k) od nich zależy osiąganie pożądanych właściwości:
-fizycznych
-umysłowych
-społecznych
-kulturowych
-duchowych jednostki.


Zasady Kształcenia:
Wg. Okonia:
Zasady kształcenia – rozumiane jako fundamentalne prawidłowości dydaktyczne, które partycypują we wszystkich procesach kształcenia (ewentualnie i wychowania), a zarazem ułatwiając nauczycielowi zrozumienie tych procesów, nie tylko nie utrudniają jego twórczej pracy, ale wręcz ją warunkują:
  • zasada systemowości
  • poglądowości
  • samodzielności
  • związku teorii z praktyką
  • efektywności
  • stopniowania trudności
  • związku indywidualizacji i uspołecznienia

Wg Cz. Kupisiewicza:

Zasady nauczania – to normy postępowania dydaktycznego, których przestrzeganie pozwala nauczycielowi zaznajamiać uczniów z podstawami usystematyzowanej wiedzy, rozwijać ich zainteresowania i zdolności poznawcze, wpajać im określone poglądy i przekonania oraz wdrażać do samokształcenia:
  • zasada poglądowości
  • przystępności w nauczaniu
  • świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie nauczania, uczenia się
  • systematyczności
  • trwałości wiedzy uczniów
  • operatywności wiedzy uczniów
  • wiązania teorii z praktyką

Wg K. Kruszewskiego:
Zasady dydaktyczne – to reguły organizowania i prezentowania wiadomości, ogólne normy postępowania nauczyciela w czasie przygotowania i prowadzenia lekcji umożliwiające uwzględnienie jednocześnie informacji z wielu źródeł i utrzymanie kierunku czynności uczenia się uczniów:
  • zasady dotyczące materiału nauczania
  • zasady dotyczące motywacji
  • zasady dotyczące pracy ucznia
  • zasady zharmonizowania systemów pedagogicznych
  • zasady dotyczące stosunków społecznych w klasie
  • zasady dotyczące czynności nauczyciela
  • zasady dotyczące warunków zewnętrznych

Podsumowując: 

cele kształcenia

a) stanowią podstawę różnych koncepcji kształcenia
b) według nich można dobrać i ułożyć treści oraz program nauczania
c) są podstawowym kryterium w opracowaniu i doborze metod, form oraz środków dydaktycznych
d) są kryterium oceny efektywności pracy nauczyciela i uczniów, działalności całej szkoły
e) organizują: struktury szkolne, programy, metody, środki nauczania, kształcenie nauczycieli oraz badania naukowe
f) wyznaczają rolę nauk współdziałających z pedagogiką
g) spełniają funkcję koordynującą, integrującą i mobilizującą
h) są prospektywne, to znaczy dające rozległy widok na przyszłość, a więc pokazują nam jak powinno być
i) mają znaczenie regulacyjne; stanowią gwarancję przeciw nadmiernemu rozbudowaniu środków;
j) są one punktem odniesienia, do którego wszystko ma być przymierzane i według którego ma podlegać ocenie
k) od nich zależy osiąganie pożądanych właściwości:
-fizycznych
-umysłowych
-społecznych
-kulturowych
-duchowych jednostki.



Literatura:
1. W. Okoń: Nowy słownik pedagogiczny, Warszawa 1980, s. 103.
2.K. Denek: Wartości i cele edukacji szkolnej, Poznań – Toruń 1994; R. Girod, Cele ostateczne a wyniki kształcenia [w:] Bliskie i dalekie cele wychowania, Warszawa 1987.
3.Encyklopedia Pedagogiczna, red. W. Pomykało, Warszawa 1993, s. 54. 

środa, 17 października 2012

Organizacyjnie.

Będę zamieszczał tutaj wszystkie prezentacje z teoretycznych podstaw kształcenia.

Dostęp do bloga będę miał tylko ja, nikomu nie podaję hasła aby nie stało się to z czym mieliśmy do czynienia w przypadku maila roku.
Prezentacje proszę przesyłać na adres mailowy bloga: tpkoir@gmail.com

Bartek